TELEPHONE: (781) 246-0810

Calendar

2022 – 2023

Handbook

for Students

Staff

David DiBarri
Superintendent

Carla Scuzzarella
Principal/Deputy Director

Tracey O’Brien
Administrator of Student Services
(781) 246-0810 x1637

Victoria Colaianni
Special Education Administrator
(781) 246-0810 x1643

John O’Brien
Assistant Principal
(781) 246-0810 x1639

James (Jay) Picone
Finance Director
(781) 246-0810 x1628

Russ Mezikofsky
Vocational Dean
(781) 246-0810 x1630

Joseph Papagni
Academic Coordinator/ Vocational Dean
(781) 246-0810 x1652

Jarrod Richards
Vocational Dean
(781) 246-0810 x1638

Joseph O’Brien
Educational Data Coordinator
(781) 246-0810 x1649

Guidance Office Phone: (781) 246-0810 | Fax: (781) 245-0396

The Administrator of Student Services
Tracey O’Brien x1637

Guidance Secretary
Stephanie Grossi x1609

Admissions Secretary
Wanda DeLeon x1302

School Adjustment Counselors Grades 10-12
Dina Baratta x1615 (AB, CA, EL, MF)
Diane Celona x1664 (BT, CU, HA, PL, RA)

Carly McCarthy x1151 (DV, DD, EC, HV)

Rose Ruiz (AT, CO, DA) – Bilingual Counselor

Maira Mejia – Bilingual Counselor

School Adjustment Counselor Grade 9
Patrice Buccieri x1609 ( Last Names A-E)
Maira Mejia x1616 – Bilingual Families

Social Emotional Counselor
Jamie Toomey x1300

Career Counselor
Jeanie Mills x1112

Diversity Equity and Inclusion Coordinator
Dawon Dicks x1683

Small Business/Community Coordinator
Rose Pisani x1662

Tracy O’Brien, LICSW
Administrator of Student Services

After Hours Mental Health Emergency

  • Emails and Voicemail are not monitored after school hours. If this is a mental health emergency before or after regular school hours (7:30am – 3:00pm) or on weekends/holidays, please call your local emergency crisis team or 911.
  • Chelsea, Revere, Winthrop Residents contact Best Team (800) 981-4357
  • Malden, Melrose, North Reading, Reading, Saugus, Stoneham, Wakefield Residents contact Elliot Crisis Team (800) 988-1111
  • Winchester, Woburn Residents contact Advocates Crisis Team (800) 540-5806

The support staff at Northeast are a vital part of delivering a quality education to each student.

Main Office

Administrative Assistant to the Superintendent – Tyese Kasperek
Administrative Assistant to the Principal – Roberta Grutti
Administrative Assistant to the Assistant Principal and Vocational Deans – Fran Falasca
Secretary to the Vocational Dean and Educational Data Coordinator – To Be Announced
Special Education Secretary – Mary Costa
Special Education Secretary – Anna LeMoure

Business Office

Controller/ Payroll – John Lomartire
Accounts Payable – Angelo DeBole
Accounts Receivable – Deanna Yannios
Human Resources – Jodi Harold

Computer Room (Technology Center)

Technology Manager – Jean-Bernard Nicolas
Computer Technician – John Tamagna
Digital Learning Manager – Mark Cheffro
Library Media Specialist – Paula Feynman

Guidance Department

Administrator, Student Services – Tracey O’Brien
Career Counselor – Jeanie Mills
Recruitment Coordinator – Dawon Dicks
Guidance Secretary –Stephanie Grossi
Library/Media Services – Linda Shea
Admissions Secretary – Wanda DeLeon

Nurse’s Office

Nurse – Amanda Santarpio
Nurse – Paula Boivin

Cafeteria

Food Service Director – Jessica Bates
Cafeteria Bookkeeper – Dawn Johnson

Attendance Office

Attendance – Connie Rockwood
Attendance Monitor – Robert McCarthy

The strength of Northeast is the faculty; it is built on rigorous academic preparation, experience and professional development to enable our staff to provide the highest level of education possible.

The heads of each of Northeast’s Teaching Departments are listed below:

Automotive Collision Repair & Refinishing
Ext: 1677 Robert MacGregor

Automotive Technology
Ext: 1635 Paul Murphy

Business Technology
Ext: 1675 Jamie Pickles

Carpentry
Ext: 1678 Richard McGinnis

Computer-Aided Drafting & Design
Ext: 1666 Scott Golden

Cosmetology
Ext: 1632 Amiee Santos

Culinary Arts
Ext: 1670 Elizabeth Beals

Dental Assisting
Ext: 1654 Erin Selvitella

Design & Visual Communications
Ext: 1645 Ericka Remon

Drafting & Design (Computer Aided Drafting)
Ext: 1666 Scott Golden

Early Childhood Education
Ext: 1638 Jarrod Richards

English/Social Studies
Ext: 1307 Steven Montello

Electricity
Ext: 1641 Frank Barker

Health Assisting
Ext: 1268 Mary Green

Heating, Ventilation, Air Conditioning (HVAC) /Refrigeration
Ext: 1234 Thomas Cunningham

Mathematics/Science
Ext: 1235 Jeff LeFave 

Metal Fabrication
Ext: 1657 William Williams

Physical Education
Ext: 1251 Bryan Sweeney

Plumbing & Pipefitting
Ext: 1658 Don Heres

Robotics & Automation
Ext: Brian Caven

Subscribe to News via Email