Northeast Students Place in SkillsUSA District Competition

Northeast Metro Tech students competed and excelled in the SkillsUSA district competition, which was held on Feb. 27. The gold and silver medal winners will be moving on to compete at the State level in Marlborough from April 25-27, at the Best Western Royal Plaza Hotel & Conference Center. 

Advertising Design

Shania Velleca – Bronze

Customer Service

Anny Ham Cantarero – Bronze

Architectural Design

Jan Leerdeekunlam – Bronze

Dental Assisting – (Sweep)

Ashley Garcia – Gold

Amanda Castle – Silver

Alison Tobin – Bronze

Automated Manufacturing Team   

Sean Wilcox – Gold

Kevin Bolls – Gold

Tristan Donovan – Gold

Diesel Equipment – (Sweep)

Robert Herrick – Gold

Liam Gallagher – Silver

Analiz Rivera-Mendez – Bronze

Basic Health Care

Irene Mendoza Rodriguez – Silver

Perla Cardona – Bronze

Early Childhood Education

Hailey Moscone – Bronze

Carpentry

Matthew Royal – Silver

Electrical Construction Wiring

Keyla Zelaya – Bronze

Collision Repair Technology

Peyton Perry-Kiley – Gold

Esthetics – (Sweep)

Allison King – Gold

Lilyannie Rodrigues – Silver

Saida Sanchez – Bronze

Commercial Baking

Collette Whitcomb – Gold

Cosmetology (Under 500)

Sara Colbert – Gold

First Aid/CPR

Diana Whitcomb – Gold

Kurtis Trumpler – Silver

Culinary Arts

Lauren Clark – Gold

Graphic Communications

Cassidy Chhoeun – Gold

Amanda Osbourne-Lavertue – Bronze

Medical Math

Ashley Casaletto – Gold

Kimberly Ibarra Suarez – Silver

Health Knowledge Bowl

Jaylee Griffin – Silver

Vanessa Belliveau – Silver

Genevieve Cassucci – Silver

Jasmine Deleon Argueta – Silver

Medical Terminology

Kayla McLaughlin – Gold

Nail Care

Leanny Taveras Almonte – Silver

Photography

Jackson Crilley – Gold

Olivia Dibella – Bronze

Plumbing

Peter Leydon – Bronze

HVACR

Christopher Solis – Gold

Emily Deterding – Silver

Power Equipment Technology

Erika Mendoza Hernandez – Silver

Matthew Deleary – Bronze

Industrial Motor Control

Christian Hans – Gold

Robotics Team

Taylor Bren – Gold

Kyle Paradis – Gold

Major Appliance Technology (Sweep)

*All three will move forward to States

Robert Irwin Yapor – Gold

Evan Vienneau – Silver

Austin Mann – Bronze

Screen Printing

Delaney Cesareo – Silver

Marine Service Technology (Sweep)

*All three will move forward to States 

Daniel Acevedo, Jr. – Gold

Joseph Finnie – Silver

Meghan Haase – Bronze

Sheet Metal

Christopher Kneeland – Bronze

Technical Drafting

Connor Andrews – Gold

Casey Brennan – Bronze

Mechatronics Team

Antonio Cianciaruso – Gold

Nicholas Healy – Gold

Urban Search and Rescue Team

Matthew Cheffro – Gold

Joseph Bisaccio – Gold

Medical Assistant (Sweep)

Darwin Lopera – Gold

Eliana Coppola – Silver

Jenna Russo – Bronze

Welding

Johnathan Stone – Silver

 

 

Translate »

Copyright © 2019 Northeast Metropolitan Regional Vocational School · Site Design by JGPR · Privacy · Log in